Hangi kripto para? Kripto piyasasının gelişmesine bağlı olarak insanlar bu alana yatırım yapmak istiyor. Fakat yatırım yapacak olan kişilerin aklındaki ortak soru hangi kripto para sorusudur. Bilindiği gibi piyasada 2 bine yakın para birimi vardır ve bunların sayısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Bundan dolayı da yatırım yapacak olan kişiler, en fazla kazanç getirecek olan para birimini merak ediyor.

Kripto Piyasasına Genel Bakış

Kripto piyasaları uzun süredir yatırımcıların ilgisini çekiyor fakat özellikle 2017 yılının son döneminde yaşanan gelişmeler ve piyasanın aşırı yükselmesi sonrasında buraya olan ilgi zirve yaptı. Bu tarihten itibaren ise ilginin seviyesi hiç azalmadı.

Kripto piyasalarının en önemli özelliği volatilitedir. Yüksek volatilite sayesinde yatırımcıların aldıkları risk artmakta ve buna bağlı olarak da elde edilen gelir çok daha fazla olmaktadır. Buna karşın yanlış tercihlerde kaybedilecek paranın miktarı da fazla olacaktır. Bundan dolayı da hangi kripto para sorusu çok sok sorulmaktadır.

Kripto piyasasında bazı para birimleri uzun zamandır işlem görürken bazıları ise çok daha yenidir. Buna bağlı olarak kripto paraların performansları farklılık gösterebilmektedir. Piyasanın genel çizgisi belirgin yani toplu hareket etme durumu gözükse de bazı para birimlerinin zaman zaman gösterdikleri performans, yatırımcıların kazançlarını yükseltebilmektedir.

Hangi Kripto Paraya Yatırım Yapılmalı?

Kripto para piyasasına giriş yapacak ya da burada yatırımı olan kişilerin sordukları bu sorunun maalesef tam bir cevabı yoktur. Fakat genel bilgiler dikkate alınarak bir yol haritası belirlenmesi mümkün olacaktır.

Yatırımcıların hangi kripto para demeden önce yatırım türlerini belirlemesi gerekir. Yani bu piyasaya yapılacak olan yatırım uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli midir? Bu sorunun cevabı izlenecek olan strateji için çok önemlidir.

Uzun vadeli yatırım yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlardan birisi, tercih edecekleri kripto paranın güçlü ve kararlı olmasıdır. Buna bağlı olarak da akla ilk olarak Bitcoin seçeneği gelmektedir. Bunun haricinde ise Ripple, Ethereum ve Litecoin gibi seçenekler gelmektedir. Fakat burasının serbest bir piyasa ve değişiklikler yaşanabileceğinin dikkate alınması da önemlidir. Buna karşın insanların genel hareketi izlenirse yanılma payı çok daha az olacaktır.

Avustralya’da yapılan bir araştırmada hangi kripto para ve neden soruları yatırımcılara yöneltildi. Yatırımcılar tarafından verilen cevap genel itibari ile Bitcoin’di ve bu para biriminin ilerleyen dönemlerde yükseleceğine inanıldığı katılımcılar tarafından belirtildi. Dolayısıyla da Bitcoin yatırımı uzun vadede pişman etmez. Fakat kısa vade için yorum yapmak çok zordur. Bunun haricinde Ethereum, Ripple, EOS, Stellar, Tether, IOTA ve Ethereum Classic için de aynı şeyler söylenebilir.

Kısa Vadede Hangi Kripto Para Kazandırır?

Burada sorulan sorunun cevabını öğrenmek için milyon dolarlar ödeyecek insanlar var. Bundan dolayı da söz konusu sorunun cevabı yoktur. Fakat piyasa izlendiğinde bu konuda ipuçları bulunabilir. Kısa vadede yapılacak olan işlemlerde kar etmek isteyenlerin hangi kripto dememeleri ve kendilerinin araştırma yapmaları gerekir.

Kısa vade için iki farklı örnek verilebilir. Bilindiği gibi Ethereum uzun süre düşüş trendinde olmasına karşın yükseleceği çok belliydi. Herkes bunun ne seviyede olacağını düşünürken bir anda 185 dolar seviyesinden 220 dolara kadar yükseldi.

Bunun dışındaki bir diğer örnek ise Holochain’dir. Bu kripto para birimi ile Mozilla arasında bir anlaşma süreci olduğu resmi kanallardan çok defa aktarıldı. Yakın zamanda bu durum kesinlik kazandı ve Holochain fiyatlarını 10 günde 3’e katladı. Kısa vadeli yatırımcıların bu tür haberleri takip etmesi gerekir.

PAYLAŞ
Önceki yazıNeden Bitcoin
Sonraki yazıCoinbase Kripto Para Borsası

Cevap Yaz