Tartışmasız dünyanın en popüler sporu futboldur. Sahalarda fair play ruhu aransa da genellikle kıran kırana geçen maçlar, seyirciler arasında da ezeli rekabetlere dönüşebiliyor. Müsabakalarda tüm gözlerin üzerinde bulunduğu tek adam ise hakemdir. Belki de tüm bu rekabet içinde işi en zor olan taraf hakemlerindir. Ancak yılların tecrübesi ve bilgisi ile en zor maçları bile çok iyi yöneten dünyanın en iyi hakemleri işinin hakkını veren isimlerdir. Uluslararası Futbol Tarihi yaptığı istatistiklerde işini en profesyonel yapan isimler yer alıyor.

Mark Clattenburg

141 puanı bulunan 42 yaşındaki İngiliz futbol hakemi, eski bir premier lig hakemidir. 2017 yılında bu görevini bırakarak Suudi Arabistan Futbol Federasyonunda baş hakem olmuştur. Premier lig kariyerinde çok önemli maçlar yöneten gen hakem, özellikle final maçlarının en çok aranan isimlerinden biriydi.

Nicola Rizzoli

65 puanı bulunan 47 yaşındaki İtalyan Hakem, 2002 yılından bu yana A serie maçlarında görev yapıyor. 2007 yılında FIFA kokartı almaya hak kazanmış ve 2008 yılında Şampiyonlar liginde Sporting Lizbon- Basel maçındaki performansı ile akıllarda yer edinmiştir.

Viktor Kassai

55 puanı ile dünyanın en iyi üçüncü hakemi olan Macar Hakem, 23 yaşında iken ülkesinin en önemli karşılaşmalarından birinde görev aldı. Kısa bir zaman içinde uluslararası üne kavuşan hakem Euro 2008’de 4. Hakem olarak görev yapmıştır.  Genellikle oyunu akışına bırakan Kassai, Bercekona & Manchester United maçındaki görevi ile hafızalarda yerini aldı.

Jonas Eriksson

43 puana sahip İsveç Hakem, en iyi hakemler listesinde dördüncü sırada yer alıyor. 2012 yılında Avrupa Futbol Şampiyonasında yer almış ve halen UEFA Şampiyonlar liginde düdük çalmaktadır. Başarılı İsveç hakem 44 yaşındadır. En ünlü futbol hakemleri.

Cüneyt Çakır

Listede bir Türk Hakemin ismi de yer alıyor.28 puanı olan 42 yaşında olan Türk hakemin babası da eski hakemdir. 17 yaşına kadar Kartalspor alt yapısında futbol oynayan hakem 3 yıl  boyunca İstanbul Amatör kümede maçlar yönetmiştir. 2001 yılından itibaren ise Süper Lig te düdük çalmaya başlamıştır. 2010 yılında Avrupa Liginde de yer alan Çakır, sonraki dönemlerde Şampiyonlar liginde de görev almıştır. En ünlü futbol hakemleri.

PAYLAŞ
Önceki yazıEn Çok Oynanan Bahisler
Sonraki yazıOfsayt Nedir

Cevap Yaz