Olası bir kafa karışıklığını önlemek için Bitcoin kavramını ikiye ayırmalıyız. Bunlardan ilki birçok kişinin konuştuğu kripto para tokeni olan Bitcoin, diğer ise Bitcoin ile yapılan alışverişlerin kaydının tutulduğu sistemdir. Bu sistem, yapılan alışverişlerin banka veya başka bir aracı tarafından onaylanmasına gerek olmadan yapılmasına olanak sağlar. Sistem tamamen elektroniktir. Bitcoin, dolar ve Euro gibi basılı değildir. Bitcoin, ücretsiz bir yazılım aracılığıyla tüm dünyadaki bilgisayarlar aracılığıyla üretilir. Bitcoin, günümüzde kripto paraların ( normal para birimleriyle birçok ortak noktası bulunan fakat birçok yönüyle de onlardan ayrılan para birimleri) ilk örneğidir. Bitcoin Nedir Temel Bilgiler.

Bitcoin’i Kim İcat Etti?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto lakaplı bir bilgisayar yazılımcısı tarafından matematiksel kanıt bazlı bir elektronik ödeme sistemi olarak icat edildi. Bitcoin’in arkasındaki fikir; arkasında herhangi bir merkezi otoritenin bulunmadığı, tamamen gizli, güvenilir, hızlı ve takip edilemez bir ödeme sistemi ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde ise Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu kimse bilmiyor.

Bitcoin, Klasik Para Birimlerinden Nasıl Ayrılır?

Bitcoin, eğer her iki taraf da anlaşırsa, bir şeyler alıp satmak amacıyla kullanılmaktadır ve tamamen elektroniktir. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin; dolar, Euro ve Türk lirası gibi para birimlerine benzemektedir. Öte yandan Bitcoin’i bu para birimlerinden ayıran birçok özelliği vardır.

bitcoin nedir temel bilgiler

Adem-i Merkeziyetçilik

Bitcoin’in en önemli özelliği, adem-i merkeziyetçi olmasıdır. Bitcoin, hiçbir merkezi otoritenin kontrolü altında değildir. Bitcoin platformunun bakımı, bir grup gönüllü yazılımcı tarafından yapılır. Bitcoin ağının yönetimi ise dünyadaki birçok bilgisayar tarafından yapılmaktadır. Bu durum, bankalardan ve merkezi hükumetlerden hoşlanmayan kişilerin epey ilgisini çekmektedir.

Bitcoin, elektronik ödeme yöntemlerinin “çifte harcama” sorununa dahice bir şifreleme yöntemi ve ekonomik teşvikler ile bir çözüm getirmektedir. Elektronik fiat paralar da bu görev bankalar tarafından yerine getirilir. Bankaların bu rolü, onlara klasik finansal sistemde onların üstün olmasını sağlamaktadır. Bitcoin sayesinde alışverişlerin bütünlüğü, kimseye ait olmayan dağıtılmış ve açık bir ağ tarafından korunur.

Limitli Arz

Euro, dolar ve TL gibi fiat paraların arzı sınırsızdır. Merkez bankaları, istedikleri kadar para basabilir ve ülkenin para biriminin değeri ile istedikleri gibi oynayabilirler. Söz konusu para birimini elinde tutan kişiler ise bu durumun getirdiği yükü omuzlamak zorundadır. Bitcoin de ise durum daha farklıdır. Bitcoin ağında ise para arzı, belli bir algoritmanın kontrolü altındadır. Her saat başı belli bir miktar yeni Bitcoin çıkarılacaktır ve bu işlem 21 milyon Bitcoin’in hepsi çıkartılana kadar sürecektir. Bu durum Bitcoin’i bir finansal varlık olarak daha değerli hale getirecektir. Ekonomi teorisine göre bir mala olan talep artarken mala olan talebi aynı kalırsa, o malın fiyatı artacaktır. Bitcoin Nedir Temel Bilgiler..

Tamamen Anonim

Geleneksel ödeme yöntemlerinde ödeme yapan kişinin kimlik bilgileri belli iken Bitcoin’de ödeme yapan kişinin bilgileri sadece numaralar ve harflerden oluşan bir koddan ibarettir. Ödeme işlemi için merkezi bir kurumun onayına gerek olmadığı için alıcı ve satıcının kimlik bilgilerine ihtiyaç yoktur. Ödeme isteği gönderildiği anda Bitcoin blok zinciri gerekli kontrolleri yapar ve alıcının yeterli parası varsa ödemenin yapılmasını sağlar. Sistem, kişilerin kimlik bilgilerini bilmek zorunda değildir.

Uygulamada ise her kullanıcı, kripto para borsalarının kişilere verdiği adresler sayesinde tanınır. Yapılan ödemeler, bu şekilde takip edilebilir. Ayrıca, güvenlik kuvvetleri gerekli durumlarda kişilerin kimlik bilgilerini açığa çıkarabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmiştir. Üstelik çoğu kripto para borsası, kullanıcıların kimliklerini bilmek için pek çok yöntem uygular. İşte bu özellikler sayesinde Bitcoin, suçlular ve kötü niyetli kişiler için ideal bir para birimi olmaktan çıkar. Bitcoin Nedir Temel Bilgiler

Değişmezlik

Bitcoin ile yapılan alışverişler, fiat paralarla yapılanların aksine, tersine çevrilemez. Bunun sebebi, paranın geri iade edilmesini sağlayabilecek bir merkezi otoritenin olmayışıdır. Eğer bir işlem Bitcoin ağına kaydedilmişse ve üzerinden en az bir saat geçmişse, o işlemi düzenlemek imkansızdır. Bu durum bazı kişileri rahatsız etse de Bitcoin ağının tahrif edilemeyeceğinin bir göstergesidir. Bitcoin Nedir Temel Bilgiler.

Bölünebilme

Bitcoin’in en küçük birimine Satoshi denir. Bir Satoshi, günümüz fiyatlarıyla bir Bitcoin’in milyonda birine ya da bir Cent’in yüzde birine eşittir. Böylelikle fiat paralarlar yapılamayan mikro işlemler, Bitcoin ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Cevap Yaz